Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

VW głównym partnerem konferencji  
2017-09-19
VW głównym partnerem konfere

Poznań – Marka Volkswagen jest głównym partnerem konferencji „Autonomiczna przyszłość transportu drogowego” odbywającej się dziś w Warszawie, zorganizowanej w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Volkswagen omawiając przyszłość motoryzacji zaprezentował wizję samochodów elektrycznych nowej generacji oraz samochodów autonomicznych.


Przyszłość motoryzacji należy do samochodów elektrycznych i autonomicznych. Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie zaprezentowaliśmy auta elektryczne nowej generacji, w tym model I.D., który na jednym ładowaniu potrafi przejechać 600 km, naładowanie jego baterii do 80% trwa ok. 30 minut, a którego cena w momencie debiutu w salonach w 2020 roku będzie porównywalna z ceną Golfa z silnikiem wysokoprężnym o podobnej mocy. Pięć lat po rynkowej premierze, w 2025 roku, I.D. stanie się pierwszym w pełni autonomicznym modelem Volkswagena. To niezwykle ważne, gdyż ok. 90 procent wypadków powodowanych jest przez człowieka, a automatyzacja jazdy jest w stanie im zapobiegać. Już dziś, oferowane przez nas samochody, począwszy od nowego Polo, przez Golfa, Passata czy Arteona wyposażone są w innowacyjne, bardzo zaawansowane systemy, sprawiające że podróż jest nie tylko bardziej komfortowa, ale również bezpieczniejsza” – powiedział Tomasz Tonder, rzecznik prasowy marki Volkswagen. 

 


Podczas wciąż trwającej Międzynarodowej Wystawy Samochodowej (IAA) we Frankfurcie marka Volkswagen została wyróżniona licznymi nagrodami przyznawanymi za design i innowacje. Szczególne znaczenie miał wśród nich tytuł „Most Innovative Brand 2017” przyznany marce Volkswagen przez jury Plus X Award. Wcześniej w tym roku Volkswagen został wyróżniony także przez Center of Automotive Management (CAM) tytułem „Najbardziej Innowacyjnej Marki Wielkoseryjnej”. Nagroda ciesząca się ogromnym prestiżem w branży została wręczona podczas specjalnej uroczystości we Frankfurcie Stefanowi Giesowi, dyrektorowi Działu Konstrukcji Układów Jezdnych w Volkswagenie. Center of Automotive Management jest niezależnym instytutem naukowym prowadzącym doświadczalne badania nad pojazdami i wraz z PricewaterhouseCoopers od kilku lat co roku przyznaje nagrody dla najbardziej innowacyjnych producentów samochodów. W tegorocznych badaniach uwzględniono 60 globalnych marek samochodowych. Volkswagen obronił tytuł, jaki przyznano mu już w ubiegłym roku. 
 

 

W oficjalnym dokumencie CAM i PwC uzasadniającym przyznanie tegorocznej nagrody napisano: „Prezentując ponad 60 różnych innowacji Volkswagen okazał się najbardziej innowacyjną masową marką i to z dużą przewagą nad konkurentami”. Obok wielokrotnie nagradzanych systemów zwiększających bezpieczeństwo podróżowania – jak system automatycznego hamowania po kolizji i Emergency Assist, który gdy kierowca (np. z powodu zasłabnięcia) przestanie kontrolować pojazd, nie tylko spowoduje wyhamowanie samochodu (w zakresie możliwości urządzenia), ale też skieruje go na skrajny prawy pas jezdni, jeśli ten okaże się w danej chwili wolny – wysoko oceniono system wspomagający manewrowanie autem z przyczepą (Trailer Assist). System ten Volkswagen oferuje teraz nie tylko w Passacie i Tiguanie, ale również w bardzo popularnym Golfie, który jest najchętniej kupowanym autem w Europie. 

 


Od debiutu nowego Polo, skonstruowanego na modułowej platformie MQB, wiele systemów dostępnych do tej pory w większych i droższych modelach Volkswagena jest dostępnych także w jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie małych samochodów. Już wersja podstawowa nowego Polo jest seryjnie wyposażona w system obserwacji otoczenia przed autem z funkcją awaryjnego hamowania w mieście i z systemem wykrywania pieszych. Po raz pierwszy do wyposażenia seryjnego Polo należy również układ automatycznego hamowania po kolizji, który pomaga uniknąć kolejnych zderzeń lub zminimalizować ich skutki. Za sprawą systemów asystujących, dostępnych jako wyposażenie dodatkowe, ułatwiających zmianę pasa ruchu czy wyjazd z miejsca parkingowego oraz aktywnemu tempomatowi, Polo jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej komfortowych w użytkowaniu aut w swoim segmencie. 
Nową flagową limuzynę – Arteon – Volkswagen wyposażył w systemy asystujące, które działają z wyprzedzeniem. Należą do nich aktywny tempomat (ACC) nowej generacji, który uwzględnia teraz, między innymi, ograniczenia prędkości, zakręty, ronda i rozjazdy dróg, automatycznie dopasowując do nich prędkość jazdy samochodu (w ramach możliwości działania systemu i stosownie do przepisów w danym kraju) oraz nowe dynamiczne reflektory skrętne działające z wyprzedzeniem, które – dzięki danym GPS oraz danym pochodzącym z nawigacji – „wiedzą” wcześniej kiedy samochód znajdzie się w zakręcie i uruchamiają funkcję doświetlania jeszcze zanim Arteon wjedzie w łuk drogi. Wyposażony w te systemy Volkswagen Arteon spełnia wymagania drugiego poziomu w pięciostopniowej skali autonomicznej jazdy. 
 

 

Do najbardziej zaawansowanych technicznie systemów, które w istotny sposób przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowania w samochodach Volkswagena należą: 
 

• adaptacyjny tempomat (ACC) – system ten uwzględnia ograniczenia prędkości oraz dane dotyczące trasy przejazdu zaczerpnięte z systemu nawigacyjnego po to, aby automatycznie dobrać właściwe tempo jazdy. Dotychczas system ten jedynie utrzymywał stałą odległość od poprzedzającego pojazdu – wystarczyło zaprogramować żądaną prędkość, a hamowaniem i przyspieszaniem zarządzał automatyczny system utrzymywania odległości. Pierwszym modelem Volkswagena, który potrafi reagować na zmieniające się warunki drogowe jest właśnie Arteon. Poprzez kamerę i połączony z nią system rozpoznawania znaków drogowych Arteon odczytuje ograniczenia prędkości oraz tablice oznaczające teren zabudowany. ACC uwzględnia w swoim działaniu zmieniającą się dopuszczalną prędkość na trasie przejazdu. Korzystając z danych nawigacji Arteon rozpoznaje swoje położenie na drodze i z wyprzedzeniem dopasowuje prędkość jazdy do warunków, np. zmniejszając ją przed zakrętem czy rondem. Dzięki temu, że system reguluje prędkość auta z wyprzedzeniem wzrasta komfort jazdy i zmniejsza się zużycie paliwa. 

• system wspomagający jazdę w korku (Traffic Jam Assist) – Volkswagen opracował go korzystając z systemów Lane Assist (utrzymuje auto na właściwym pasie ruchu) oraz ACC. Jest on dostępny w samochodach z dwusprzęgłową skrzynią biegów (DSG). System ten sprawia, że jazda w powoli poruszającym się korku staje się wygodniejsza. Dzięki współpracy systemów asystujących pojazd do prędkości 60 km/h jedzie częściowo automatycznie. Podstawą działania jest tu Lane Assist, który pełni rolę adaptacyjnego systemu utrzymującego tor jazdy. Drugim systemem działającym w ramach asystenta jazdy w korku jest ACC, który pozwala autu automatycznie hamować i przyspieszać. 

• Front Assist z funkcjami awaryjnego hamowania w mieście (City) i rozpoznawanie pieszych – system ostrzegający przed kolizją i powodujący automatyczne hamowanie w sytuacji zagrożenia. Jego elementem jest funkcja awaryjnego hamowania (City). Najnowsza wersja systemu „zauważa” nie tylko inne samochody, lecz także pieszych, którzy poruszają się w poprzek jezdni. Jeśli pieszemu groziłoby ryzyko potrącenia, system ostrzeże o tym kierowcę, a w ostateczności spowoduje automatyczne hamowanie auta. 

• Emergency Assist – system, który wkracza do działania, gdy kierowca z powodów zdrowotnych starci kontrolę nad pojazdem. System ten (w ramach możliwości działania) nie tylko zatrzyma auto, ale też skieruje je – o ile pozwoli na to sytuacja na drodze – na skrajny prawy pas jezdni. W Emergency Assist współdziałają̨ ze sobą ACC (aktywny tempomat), Side Assist (asystent zmiany pasa ruchu), Lane Assist (asystent utrzymywania samochodu na pasie ruchu) oraz Park Assist (system wspomagający parkowanie). 

• Trailer Assist – częściowo automatyczna jazda z przyczepą. System zdejmuje z kierowcy trud zastanawiania się nad tym jak mocno cofając auto powinien skręcić kierownicę w lewo, aby skierować przyczepę w prawo – lub odwrotnie. System ułatwia również cofanie auta z przyczepą po prostej na dłuższym dystansie. Dzięki Trailer Assist obydwa manewry stają się niezwykle łatwe. 
 

 

Powyższe systemy przybliżają Volkswagena do skonstruowania samochodu, który będzie mógł poruszać się całkowicie automatycznie, czyli tzw. pojazdu autonomicznego. Od 2025 roku w pełni automatyczny tryb jazdy „I.D. Pilot” będzie oferowany do samochodów elektrycznych z rodziny I.D., które już niedługo wzbogacą ofertę Volkswagena. W 2020 roku Volkswagen wprowadzi na rynek kompaktowego, całkowicie elektrycznego czterodrzwiowego I.D. plasującego się w klasie Golfa oraz nowoczesnego SUV-a – I.D. CROZZ. W 2022 roku w sprzedaży znajdzie się I.D. BUZZ – nowe wcielenie legendarnego Volkswagena Bulli. 

 


Klaus Bischoff, główny stylista marki Volkswagen, powiedział – 
„Zanim wzięliśmy do ręki ołówek, by naszkicować I.D., gorąco dyskutowaliśmy na temat przyszłej motoryzacji. Nie ma wątpliwości, że samochody, które będą poruszać się po naszych ulicach pojutrze bardziej niż kiedykolwiek staną się miejscem intensywnej komunikacji. Open Space modelu I.D. jest właśnie takim miejscem. Napęd elektryczny daje stylistom znacznie większą swobodę. Zmniejszamy otwory, którymi dopływa powietrze chłodzące, osie samochodu projektujemy znacznie bliżej przodu i tyłu auta - stwarzamy zupełnie nowe proporcje”.



Źródło: Volkswagen, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.